Archiwalna Strona Boleszkowice
Dziś jest: Wtorek 20 lipca 2021, imieniny: Czesława i Hieronima

Obsluga techniczna
ALFA TV

DZIAŁANIA NA RZECZ REMONTU KAPLICY W CHWARSZCZANACH

Data dodania : 06 września 2011r.

 

 

Data dodania : 26 maja 2011r.

W sprawie działań na rzecz remontu kaplicy templariuszy w Chwarszczanach

W grudniu 2010 roku zakończyliśmy opracowanie projektu I etapu remontu kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Chwarszczanach. Jest to uwieńczenie kilkuletnich starań o dofinansowanie wykonania tej dokumentacji. Należy podkreślić, że działania na rzecz restauracji i rewitalizacji dawnej kaplicy zakonnej templariuszy i joannitów to długotrwały, nie przynoszący od razu widocznych efektów proces, w realizacji którego należy wykazać się cierpliwością, konsekwencją i odpornością na „negatywne oddziaływania otoczenia”.

Dotychczasowe starania wielu zaangażowanych osób i instytucji pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Należy przypomnieć, iż do tej pory w oparciu o uzyskane dotacje wykonano specjalistyczne badania i ekspertyzy (2004-2005) oraz dokumentację konserwatorską kaplicy (2008), niezbędną do stworzenia projektu jej rewitalizacji. Kolejnym etapem było znalezienie środków na sfinansowanie programu remontu. Opracowanie takie jest znacznie droższe od standardowego z uwagi na wyjątkowe walory historyczno-architektoniczne budowli, jak również problemy konstrukcyjne wynikające z wieku obiektu. Dlatego podjęto decyzję o podziale projektu remontu na dwa etapy dotyczące górnej i dolnej partii kościoła. Ostatecznie dzięki zaangażowaniu „przyjaciół kaplicy” i osobistej determinacji proboszcza parafii sarbinowskiej ks. Janusza Wróblewskiego złożyliśmy wniosek i uzyskaliśmy dofinansowanie w konkursie zorganizowanym przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Pozyskane środku w wysokości 38000 zł  wykorzystano na przygotowanie opracowania pn. Projekt architektoniczno-budowlany renowacji kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Chwarszczanach. Etap I – remont dachu. W ramach dokumentacji ujęto m.in. ekspertyzę budowlaną stanu technicznego konstrukcji więźby dachowej i jej posadowienia, projekt budowlany remontu więźby dachowej i wymiany pokrycia dachowego, inwentaryzację budowlaną, koncepcję konserwatorską, kosztorys inwestorski z przedmiarem robót. Całość opracował zespół specjalistów związanych z ośrodkiem szczecińskim.

Obecnie podjęte zostały prace mające na celu pozyskanie środków na podjęcie prac remontowych (wnioski o dofinansowanie remontu dachu zakrystii na kwotę ponad 18 000 zł złożone w konkursach do WUOZ w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz dofinansowanie remontu górnej partii kościoła na kwotę blisko 300 000 zł złożony w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Przygotowywany jest także kolejny wniosek o dofinansowanie dokumentacji projektowej remontu dolnej części kościoła.

W związku z negatywnymi działaniami, które doprowadziły do likwidacji Parku Kulturowego Chwarszczany, podjęliśmy także starania mające na celu zwiększenie ochrony unikatowego w skali europejskiej zabytku jakim niewątpliwie jest kościół i pozostałości dawnego dworu zakonnego templariuszy i joannitów. Szczerze i serdecznie zapraszam do dalszego propagowani idei chwarszczańskich i wspierania naszych inicjatyw.

dr Przemysław Kołosowski


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona