Archiwalna Strona Boleszkowice
Dziś jest: Wtorek 20 lipca 2021, imieniny: Czesława i Hieronima

Obsluga techniczna
ALFA TV

Gospodarka

Charakter gminy, ze względu na rodzaj klasyfikacji gruntu, można określić jako rolniczo-leśny. Powierzchnia ogólna gminy to 12.992 ha. Grunty wykorzystane w produkcji leśnej zajmują powierzchnię 6.928 ha, co stanowi 53,32 % powierzchni gminy, a grunty wykorzystywane rolniczo zajmują powierzchnię 4.844 ha co z kolei stanowi 37,28 % powierzchni gminy.

Korzystne warunki glebowe i przyrodnicze mają duży wpływ na rozwój produkcji rolnej, zwłaszcza roślinniej, a mniej hodowlanej, z wyraźną przewagą produkcji zbóż (pszenicy, żyta) oraz rzepaku.

W gminie mogłoby się rozwinąć przetwórstwo rolno-spożywcze, stwarzając nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców. W ostatnich latach zaobserwowano szybki rozwój indywidualnych gospodarstw rolnych polegający głównie na zwiększaniu powierzchni uprawnej gospodarstw oraz modernizacji sprzętu rolniczego.

Duże zasoby kruszyw naturalnych dobrej jakości pozwoliły na uruchomienie żwirowni kruszyw naturalnych działających metodą czerpalną spod lustra wody. Kopalnie te znajdują się w miejscowości Kaleńsko i Chlewice.  

W miejscowościach: Chwarszczany, Gudzisz, Reczyce i Namyślinie pracują cztery, ulokowane na rzece Myśla, Małe Elektrownie Wodne. Największą elektrownią wodną na terenie gminy Boleszkowice, pod względem produkcji energii elektrycznej jest elektrownia Międzylesie w miejscowości Reczyce która produkuje 180 kW energii. W fazie projektu jest przedsięwzięcie pn. „Budowa Zespołu Elektrowni Wiatrowych Wysoka” w miejscowości Boleszkowice. Inwestycja polegała będzie na budowie 19 siłowni o mocy 2,5 MW każda. Łączna moc sumaryczna zespołu elektrowni to 47,5 MW. Przedsięwzięcie obecnie znajduje się na etapie uzgodnień środowiskowych.

Rozwojowi gospodarki w gminie Boleszkowice powinien sprzyjać dobry stan połączeń drogowych i kolejowych z największymi ośrodkami. Na poziomie lokalnym drogowy układ komunikacyjny pełni funkcję powiązań między miejscowościami gminy, a ośrodkiem gminy oraz z większymi ośrodkami miejskimi- Dębnem, Kostrzynem i Myśliborzem. Na poziomie ogólno krajowym gmina Boleszkowice posiada dostęp do magistrali kolejowej łączącej porty Szczecina i Świnoujścia z miastami południa Polski oraz do drogi wodnej na rzece Odra. Bliskość przejścia granicznego (drogowego i kolejowego) w Kostrzynie nad Odrą również sprzyja rozwojowi naszej gminy.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona