Archiwalna Strona Boleszkowice
Dziś jest: Wtorek 20 lipca 2021, imieniny: Czesława i Hieronima

Obsluga techniczna
ALFA TV

Zabytki

Długiej tradycji historycznej gminy Boleszkowice nie odzwierciedlają w pełni jej zabytki, co świadczy o burzliwości historii regionu. Skutkiem kataklizmów i większej mierze wojen, na terenie gminy znajduje się stosunkowo mało interesujących obiektów kultury materialnej. Należą do nich przede wszystkim pojedyncze budynki mieszkalne i gospodarskie, kościoły bądź ich pozostałości, cmentarze, zabytki techniki i parki.

W samych Boleszkowicach, oprócz Izby Pamięci Narodowej znajdującej się pod opieką Pana Jana Macyszyna,  warto zobaczyć również:

Kościół – zlokalizowany w centrum wsi na naturalnym wzniesieniu.

Zbudowany ok. połowy XIV wieku z kamieni granitowych. Zniszczony dwukrotnie w pożarach z 1633 i 1718 roku Odbudowany od nowa w połowie XIX wieku. Jest niewątpliwie najcenniejszym zabytkowym obiektem w miejscowości. Szerzej o historii kościoła w dziale Historia Kościoła w Boleszkowicach.



 

Na podmokłych terenach na zachód od centrum miejscowości znajduje się stare grodzisko, którego początki sięgają prawdopodobnie VIII wieku. W średniowieczu stał tam zamek – początkowo drewniany, później murowany, który ostatecznie popadł w ruinę w XVI wieku. Dokładniejsze opracowanie historii zamku znajduje się w zbiorach Pana Macyszyna. 

W lesie 50 metrów od drogi z Boleszkowic na Namyślin znajduje się stary kirkut (cmentarz) żydowski. Teren cmentarza o wymiarach 27 x 28 metrów otoczony jest zniszczonym kamiennym murem. Najstarsza data pochówku jaką można odczytać to 1853 r.

 

 

Ok. 3 km na południowy wschód od Boleszkowic leży wieś Wysoka. Znajduje się tam piękny gotycki kościółek z przełomu XIV i XV wieku, z kostki granitowej i kamieni polnych, przebudowany ok. 1700 roku z wieżą wybudowaną w latach 80-tych XIX wieku.

 

 

W Chwarszczanach - wsi leżącej ok. 5 km od Boleszkowic – znajduje się chyba najcenniejszy zabytek gminy, ale również woj. zachodniopomorskiego, jakim jest kaplica templariuszy. Stanowi ona jedyny stojący do dziś element kompleksu dawnej komandorii templariuszy (później joannitów), w skład której wchodził szereg budowli, które niestety nie dotrwały do naszych czasów. Gotycka kaplica o charakterze obronnym pochodzi z XIV wieku, ale zachowały się też elementy z XIII wieku. W niewielkim stopniu przebudowana w latach 1870-1890 z zachowaną gotycką polichromią i niezbadanymi podziemiami.

 

 

W niewielkiej odległości od Chwarszczan znajduje się dawne pole bitwy sarbinowskiej, stoczonej między wojskami pruskimi a rosyjskimi 25 sierpnia  1758 r. w toku wojny siedmioletniej. Starcie upamiętnia tablica przy drodze do Sarbinowa i ruiny obelisku, ukryte w kępie drzew na niewielkim wzniesieniu.

W pobliskim Gudziszu warto zwrócić uwagę na 2 obiekty. Pierwszym jest neogotycki kościół z przełomu XIX i XX wieku z z głazów polnych oraz cegły, bez wieży. Drugim jest zbudowana na rzece Myśla w latach 1921-1922 hydroelektrownia przepływowa o wybitnych walorach historyczno-technicznych.

 

W Reczycach leżacych ok. 2 km od Gudzisza znajduje się elektrownia wodna powstała w II połowie XIX wieku, przebudowana w 1939 roku, uruchomiona ponownie po wojnie i funkcjonująca do dzisiaj. Jest też park z przełomu XVIII i XIX wieku oraz ruiny po walcowni.

W Namyślinie znajduje się neogotycki kościółek. Wielokrotnie przebudowywany, swój obecny kształt uzyskał w 1905 roku. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, ze tuż obok znajduje się jeden z najstarszych (jeśli nie najstarszy) budynek mieszkalny w gminie, wybudowany ok. 1780 roku.

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona