Archiwalna Strona Boleszkowice
Dziś jest: Wtorek 20 lipca 2021, imieniny: Czesława i Hieronima

Obsluga techniczna
ALFA TV

OSP Boleszkowice

 

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W BOLESZKOWICACH

 

ul. Poznańska 11
74-407 Boleszkowice

Telefon:  0957606119

e-mail: ospboleszkowice@wp.pl

www.boleszkowice.osp.org.pl

 

Początki działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Boleszkowicach sięgają lutego 1946 roku. Założycielami jednostki byli druhowie: Mikołaj Zieliński, Witold Zieliński, Eugeniusz Cegielski, Władysław Baszczyński, Budzikowski Adam, Jakubowski Stefan.

Kolejne lata to rozwój jednostki, przy dużym zaangażowaniu druhów Józefa Grzędy, Bronisława Jasińskiego, Franciszka Sokalskiego, Jana Piekara, Stanisława Hawryszków i wielu innych. W roku 1958 został ufundowany i poświęcony sztandar jednostki z wizerunkiem św. Floriana. Dużym wydarzeniem była budowa nowej remizy przy ul. Poznańskiej. Obiekt został oddany do użytku w 1983 roku i pełni funkcję do chwili obecnej.

Jednostka osp Boleszkowice jest jedną z czterech jednostek działających na terenie gminy Boleszkowice. Liczy 49 członków zwyczajnych 8 honorowych oraz 20 członków chłopięcej MDP. Posiada 2 samochody średnie oraz samochód pomocniczy. Jest włączona do KSRG.

Wyposażenie i wyszkolenie w OSP Boleszkowice umożliwia podjęcie działań:

·        Ratowniczo-gaśniczych w czasie pożarów,

·        Ratownictwa technicznego i drogowego,

·        Ratownictwa powodziowego i nawodnego,

·        Ratownictwa medycznego,

·        Poszukiwawczo-ratowniczych.

Podstawowym zadaniem straży pożarnej jest udzielanie pomocy ludziom, oraz ratowanie ich i mienia. W 2009 roku jednostka nasza brała udział w 11 pożarach i 7 miejscowych zagrożeniach. Akcje te prowadziliśmy na terenie gmin Boleszkowice i Dębno. W akcjach brało udział łącznie 137 strażaków. Oprócz udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych braliśmy pięciokrotnie udział w ćwiczeniach i szkoleniach organizowanych przez PSP. We własnym zakresie zorganizowaliśmy 10 ćwiczeń oraz przygotowanie do zawodów. W 2009 roku dwie drużyny seniorów brały udział w zawodach gminnych i powiatowych. W gminnych zajęliśmy 1 i 2 miejsce, a powiatowych 1 i 3.

Ważnym elementem pracy naszej jednostki jest działalność na rzecz naszego lokalnego środowiska. Przejawia się to we współpracy z Urzędem Gminy, Parafią, Przedszkolem, Szkołą Podstawową, Gimnazjum, OPS, KGW, LKS w Boleszkowicach, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Szpitala, Caritasu, PCK w Dębnie, Domu Opieki Myśliborzu. Nasi druhowie pomagają w organizacji i zabezpieczaniu imprez oraz reprezentują nasza jednostkę. Najwięcej zasług na tym polu ma Kapela Strażacka. Nie sposób jest pominąć pracy strażaków przy modernizacji i funkcjonowaniu naszej remizy i jej otoczenia.

Bardzo dobrze układa się, trwająca 18 lat, współpraca ze strażakami z Heteren w Holandii. Dzięki niej jednostka wzbogaca się o nowy sprzęt, druhowie wymieniają się doświadczeniami, zdobywają nowe wiadomości i umiejętności.

Zarząd OSP Boleszkowice

Prezes                                          Druh Waldemar Ćwiok

Wiceprezes-Naczelnik                  Druh Franciszek Ciechanowicz

Wiceprezes                                  Druh Paweł Dymek

Zastępca Naczelnika                    Druh Witold Ćwiok

Sekretarz                                     Druh Aleksander Pacewicz

Skarbnik                                     Druh Krzysztof Ćwiok

Gospodarz                                  Druh Kazimierz Makrzanowski

Członek Zarządu                         Druh Wojciech Ciechanowicz

Członek Zarządu                         Druh Sławomir Ciechanowicz

 

Komisja rewizyjna

Przewodniczący                             Druh Eugeniusz Piekar

Członek                                         Druh Piotr Olejniczak

Członek                                         Druh Sławomir Kudła

Opracował:

Ciechanowicz Marcin

 

 

Zarząd OSP Boleszkowice składa podziękowanie wszystkim ofiarodawcom, którzy w roku 2009 przeznaczyli 1% podatku dochodowego dla naszej Straży. Przekazaną kwotę przeznaczymy na zakup sprzętu przeciwpożarowego.


Jeszcze raz dziękujemy ofiarodawcom i prosimy o wsparcie nas w 2010r.

To nic nie kosztuje darczyńcę. Odpisując 1% od swojego podatku w rocznym zeznaniu podatkowym wystarczy podać pełną nazwę Związku i nr w Krajowym Rejestrze Sądowym tj. Związek  Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, nr KRS 0000116212. Koniecznie jest również wpisanie w rubryce: "INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE, cel szczegółowy 1%"  tj. OSP Boleszkowice ul. Poznańska 11.

Na podstawie powyższych trzech informacji Urząd Skarbowy przeleje pieniądze do Związku, oraz przekaże informacje, że są to pieniądze skierowane dla wskazanej jednostki.

 opracował:
Aleksander Pacewicz

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona