Dziś jest: Niedziela 26 stycznia 2020, imieniny: Seweryna i Pauliny

Obsluga techniczna
ALFA TV

Goście z Ukrainy

24.01.2019

W dniu 7 grudnia ramach projektu DOBRE (Decentralization Offering Better Results and Efficiency) realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum instytucji z Global Communities na czele, w którym Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej jest jednym z polskich partnerów miała miejsce wizyta samorządowców Ukraińskich w Gminie Boleszkowice. Projekt DOBRE ma na celu wsparcie nowopowstałych ukraińskich jednostek terytorialnych w zakresie lepszego zarządzania zasobami lokalnymi, poprawy jakości usług publicznych, lepszego zarządzania finansami, stymulowania rozwoju gospodarczego i budowania zaufania społecznego do wprowadzanych reform. W polskich gminach liderzy z ukraińskich połączonych gromad mają okazję zapoznać się z funkcjonowaniem polskich samorządów i czerpać z nich inspirację do wdrażania pomysłów związanych z rozwojem lokalnym.

Celem wizyty w Boleszkowicach było poznanie narzędzi i mechanizmów kreowania i wspierania lokalnego rozwoju gospodarczego w realiach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. W wizycie wzięli udział przedstawiciele gromad Skala Podiwska, Starosaltiwska, Zielenodolska, Mostiwska, Bobryniecka, Małowiskiwska, oraz 5 przedstawicieli programu DOBRE specjalistów odpowiedzialnych za wsparcie gromad w rozwoju gospodarczym łącznie 18 osób. Wizyta obejmowała wizyty również w Czaplinku, Barzkowicach, Witkowie. W Boleszkowicach zaprezentowano sukces modelu aktywnej turystyki na obszarach wiejskich, jako jednego z kierunków rozwoju strategicznego. W szczególności zaprezentowano rozwój turystyki kajakowej, agroturystyki, hotelarstwa, sportów rowerowych, gdzie we współpracy z partnerami lokalnymi udało się zbudować ofertę turystyczną gminy.

Ukraińscy goście mieli też okazję zapoznać się z wspieraniem lokalnego rozwoju gospodarczy w oparciu o unikalność lokalnych zasobów historycznych stąd też część wizyty obejmowała zapoznanie się z aktywnością zarówno społeczną jak i gospodarczą w Chwarszczanach, gdzie budowany jest unikalny produkt turystyczny bazując na tradycjach i znaczeniu historycznym Kaplicy Templariuszy w Chwarszczanach .

Jednocześnie chcielibyśmy przekazać serdeczne podziękowania od kolegów samorządowców z Ukrainy mieszkańcom Boleszkowic, za możliwość poznania Gminy, w tak przyjaznej i serdecznej atmosferze. Dziękujemy za przyjęcie i poświęcony czas wszystkim osobom z którymi udało nam się spotkać, a w szczególności Panu Wójtowi Janowi Krzywickiemu oraz Panu Krzysztofowi Fira – kierownikowi referatu promocji za pomoc i zaangażowanie, a także Pani Dorocie Rybińskiej, Panu Januszowi Mazurek i Panu Przemysławowi Kołosowskiemu.

Wizyta kolegów samorządowców z Ukrainy, będzie miała również kontynuację, w już planowanych przedsięwzięciach Gminy Boleszkowice z Gromadami Ukraińskimi.

Link do artykułu na stronie gazety ukraińskiej: https://doba.te.ua/post/46548?fbclid=IwAR1dWwxICeug9xXZ8ZzFVUnP-eyu4dHnIOrwPqzEO6W66fbT2V6LphyYybM

 

 

Robert Zarkowski
dyrektor CS FRDL Szczecin

Galeria zdjęćKorzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia