Dziś jest: Piątek 22 marca 2019, imieniny: Bogusława i Katarzyny

Obsluga techniczna
ALFA TV

"Cmentarze zbrodni. Wyniki badań i ekshumacji ostatnich lat prowadzonych na dawnych i obecnych ziemiach Rzeczpospolitej"

10.04.2018

SZANOWNI PAŃSTWO

W imieniu zespołu organizowanego muzeum w Chwarszczanach i naszych Partnerów mam zaszczyt zaprosić do udziału w konferencji zatytułowanej „Cmentarze zbrodni. Wyniki badań i ekshumacji ostatnich lat prowadzonych na dawnych i obecnych ziemiach Rzeczpospolitej”, która odbędzie się w czwartek 12 kwietnia 2018 roku w Chwarszczanach.

Patronat Honorowy nad konferencją objęła Pani Starosta Myśliborski Danuta Patkowska oraz Biuro Dokumentacji Zabytków ze Szczecina

Patronat Medialny objęła TVP3 - Oddział w Szczecinie oraz wydawnictwa - Archeologia Żywa i Odkrywca.

Organizacja konferencji - poruszającej m.in. problematykę legionów Piłsudskiego i armii generała Hallera - wpisuje się w tegoroczne obchody stulecia niepodległości Polski.

Idea zorganizowania konferencji w niewielkiej wsi położonej na dawnym i obecnym zachodnim pograniczu ziem polskich powstała w oparciu o doświadczenia specjalistów współpracujących przy miejscowym projekcie badawczym (Projekt Chwarszczany), którzy od lat biorą również udział w pracach ekshumacyjno-archeologicznych na terenie Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi.

Organizacja naszej konferencji na ziemiach nadodrzańskich poza znaczącymi ośrodkami naukowymi ma niezwykle istotny wymiar edukacyjno-historyczny. To tutaj po II wojnie światowej przesiedlono znaczną część boleśnie doświadczonej zbrodniami ludności Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej i na tych ziemiach żyją do dzisiaj potomkowie wielu przesiedleńczych rodzin. Chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom tych terenów, w tym starszej młodzieży szkolnej i studentom, fragmenty trudnej i nie zawsze powszechnie znanej historii naszych dziejów. Na nasze zaproszenie część referentów będą stanowili pracownicy i współpracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie zapominamy oczywiście o promocji Chwarszczan i regionu. Prelegenci najpierw zwiedzą kaplicę zakonu templariuszy – jedną z najstarszych budowli ceglanych na naszych ziemiach wpisaną na listę stu najcenniejszych zabytków architektury w Polsce.

Konferencja rozpoczyna się o godz. 9.30 w Sali Oberży Templum. Jako pierwszy wystąpi Profesor Andrzej Kola – jeden z najważniejszych badaczy cmentarzy katyńskich w Charkowie (1994-96) i Kijowie-Bykowni (2001-2011).

W kolejnych wystąpieniach przedstawione zostaną między innymi wyniki badań dotyczących poszukiwań grobów legionistów Józefa Piłsudskiego, poszukiwań mogił żołnierzy września 1939, badań i ekshumacji zbrodni wołyńskiej, cmentarzy obozów jenieckich, a także wyniki poszukiwań grobów żołnierzy wyklętych i ofiar zbrodni służb bezpieczeństwa.

Uzupełnieniem konferencji będzie prelekcja z wystawą dotyczącą armii gen. Józefa Hallera zatytułowaną „Armia Błękitna w walkach o niepodległość Polski 1917-1920", zrealizowaną w ramach projektu naszego Partnera – Biura Dokumentacji Zabytków ze Szczecina.

Zachowaniu w pamięci tego co wydarzyło się w przeszłości będzie służyła publikacja treści wystąpień skierowana do szerszego grona odbiorców, którą przekażemy do regionalnych i szkolnych bibliotek. Wydawnictwo zostanie zrealizowane m.in. dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Myśliborzu, Nadleśnictw Dębno i Różańsko, Gminy Dębno.

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji (kontakt w sprawie rezerwacji miejsc – tel. 604 273 616, e-mail:kolosowski@chwarszczany.pl).

Plakat - pobierz

Organiztorzy, partnerzy - pobierz

Miejsce organizacji konferencji - pobierz

W imieniu organizatorów

dr Przemysław KołosowskiKorzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia