Dziś jest: Czwartek 19 kwietnia 2018, imieniny: Adolfa i Tymona

Obsluga techniczna
ALFA TV

III Bieg Przełajowy Śladami Templariuszy

27.04.2017

III Bieg Przełajowy Śladami Templariuszy już w sobotę. Zapisy internetowe zakończone, ale mamy jeszcze kilka miejsc i można się zapisać w dniu zawodów. Pogoda zamówiona – około 20 stopni, trochę chmurek ale będzie i słońce.

Mamy koszulki, medale i puchary dla zwycięzców - to wyjątkowe, piękne kopie średniowiecznych naczyń z motywem „brodacza”. Wzorem było naczynie odkryte kilka lat temu w skrytce ściennej jednego z zamków zakonu krzyżackiego. Z podobnych pucharów mogli korzystać chwarszczańscy templariusze i ich przełożony preceptor Bernard von Everstein, który pod koniec XIII wieku zarządzał całą prowincją wschodnioeuropejską zakonu. Kopie pucharów wykonał miejscowy rzemieślnik i artysta - nasz zakonny Garncarz Maciej (www.garncarz.net). W załączeniu kilka zdjęć już gotowych naczyń w trakcie suszenia i wypału, a jeszcze przed szkliwieniem.

Właśnie zakończyliśmy przygotowanie drogi, która wymagała poprawy szczególnie na pierwszym odcinku stanowiącym pozostałość starego średniowiecznego traktu prowadzącego z Chwarszczan do grodu w Kostrzynie. Trochę zarosła. Wspólnie oczyściliśmy ją tak by służyła nie tylko w trakcie biegu, ale też w przyszłości mieszkańcom i turystom. W akcji wzięli udział wolontariusze - przede wszystkim organizatorzy biegu, a także mieszkańcy Chwarszczan i okolicznych wsi z pomocą pracowników Gmin Boleszkowice i Dębno. To wyjątkowo piękny szlak krajobrazowy – kto nie wierzy musi pobiec.

Sobota godzina 12.00 - w samo południe spotykamy się na starcie. Od 10.00 rejestracja w Biurze Zawodów. Przypominamy o wpisowym 10 złotych. Pierwszy odcinek trasy drogą polną, miejscami o nierównej nawierzchni. Od 3 kilometra będzie łatwiej. W Gudziszu punkt z wodą. Dla strudzonych biegaczy na mecie będzie czekała zupa templariuszy + makaron z sosem, ciasto, napoje, ogniskowa kiełbasa. Zapraszamy na trasę związaną z dziejami najbardziej tajemniczego zakonu rycerskiego.

Poniżej aktualne informacje dotyczące wydarzeń towarzyszących.

Najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania kaplicy templariuszy czyli kościoła pw. Św. Stanisława Kostki. Wnętrze kaplicy będzie można zwiedzać w godzinach od 11.00 do 12.30, następnie nastąpi przerwa do godziny 14.00. W tym czasie w kościele będzie odbywać się msza związana z udzielaniem sakramentu chrztu. O godzinie 14.30 w kościele odbędzie się prelekcja związana z dziejami dworu zakonnego templariuszy. Kościół zostanie zamknięty o godzinie 18.00. O godzinie 21.00 wewnątrz kościoła odbędzie się prelekcja w ramach Nocy Muzeów. Zapraszamy.

I dodatkowe atrakcje w programie. Od 12.30 będzie nas wspierał Zespół Pieśni i Tańca „Drzewiczanie”. To nasi sąsiedzi. Zespół istnieje od 30 lat a wśród wykonawców są też mieszkańcy Chwarszczan. Na pewno będzie pięknie i kolorowo (facebook.com/Drzewiczanie.Kostrzyn).

Od strony rycerskiej będą nas wspomagać templariusze z Grupy Odtwórstwa Historycznego „Komandoria Chwarszczany” (facebook.com/komandoriachwarszczany) oraz w pokazach konnych nasi przyjaciele - Rycerze Pogranicza (www.rycerzepogranicza.pl).

Zapraszamy do odwiedzenia średniowiecznych Chwarszczan…

Program - pobierz

Trasa - pobierz

Regulamin - pobierz

Koszulka - pobierz

Puchar - pobierz

Pieczęć - PobierzKorzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia