Dziś jest: Sobota 14 grudnia 2019, imieniny: Alfreda i Izydora

Obsluga techniczna
ALFA TV

Pomoc suszowa: planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków 3 października

24.09.2019

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków to 3 października 2019 r.

Pomoc będzie udzielana na każdy hektar dotkniętych np. suszą upraw rolnych, w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, wynoszą co najmniej 30 proc. uprawy deklarowanej przez rolnika we wniosku.

Stawka pomocy będzie zróżnicowana i przewiduje się, że będzie wynosić:

  • 1000 zł w na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 proc. danej uprawy z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 proc. danej uprawy i na której obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej;
  • 250 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej.  

Wypłata pomocy będzie realizowana jako pomoc „wyłączeniowa” dla gospodarstw rolnych, w których straty w dochodach wyniosą powyżej 30 proc. średniej produkcji rolnej z trzech poprzednich lat lub trzech z pięciu lat po odjęciu wartości najwyższej i najniżej albo w formule pomocy de minimis, jeżeli straty w dochodach będą wynosić nie więcej niż 30 proc. średniej produkcji rolnej danego gospodarstwa.

Kwota pomocy będzie pomniejszona o 50 proc. tym rolnikom, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych.

czytaj więcej...

Zapraszamy do przebudowanego Gminnego Ośrodka Kultury w Boleszkowicach z darmowym dostępem do internetu (Hotspot).

24.09.2019

 

czytaj więcej...

Ogłoszenie

23.09.2019

czytaj więcej...

Ogłoszenie

18.09.2019

czytaj więcej...

II Jarmark Boleszkowicki i Dożynki Powiatowe

18.09.2019

Z początkiem września, na Stadionie im. Henryka Łosia w Boleszkowicach odbył się II Jarmark Boleszkowicki połączony z Dożynkami Powiatowymi. Wydarzenie skierowane było do wszystkich mieszkańców powiatu myśliborskiego. Sam Jarmark to rezultat głosowania mieszkańców powiatu na regionalną inicjatywę obywatelską w ramach Programu Społecznik na lata 2019-2021.

Część oficjalną rozpoczęto Mszą Św. Dożynkowa oraz przemówieniami Wójta Gminy Boleszkowice Jana Krzywickiego i Starosty Myśliborskiego Andrzeja Potyry. Następnie Starostowie dożynek Państwo Renata i Krzysztof Matuszewscy uroczyście przekazali  chleb dożynkowy na ręce Wójta Gminy Boleszkowice i Starosty Myśliborskiego, którzy podzielili  chleb między  wszystkich zebranych  mieszkańców. Tradycyjnie odbył się konkurs na „Najpiękniejszy Powiatowy wieniec dożynkowy”, w którym udział wzięło pięć sołectw z terenu powiatu. Rozstrzygnięcie konkursu wyglądało następująco:

1. miejsce Sołectwo  Kierzków, gm. Myślibórz,

2. miejsce Sołectwo Giżyn, gm.   Nowogródek Pomorski,

3. miejsce Sołectwo Gudzisz, gm. Boleszkowice,

4. miejsce Sołectwo Warnice, gm. Dębno,

5. miejsce Sołectwo Rychnów, gm. Barlinek.

 

Po zakończeniu obrzędów dożynkowych nastąpiło uroczyste rozpoczęcie II Jarmarku Boleszkowickiego. W części artystycznej wystąpiły lokalne zespoły folklorystyczne: Platerówki z Boleszkowic, Karszczanki z Karska, Giżynianki z Giżyna oraz Myślanie z Myśliborza.

W czasie trwania imprezy odbył się konkurs plastyczny dla dzieci pn. „Nie piję, nie pale, żyję wspaniale” oraz rozstrzygnięto konkurs kulinarny „EkoSmaki”, którego motywem przewodnim był ziemniak.

Dla uczestników Jarmarku przygotowano mnóstwo atrakcji m.in. dmuchane zamki, animatora dla dzieci, paintball, prezentację sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej w Boleszkowicach oraz wystawę sprzętu rolniczego. Każdy mógł nieodpłatnie spróbować pysznego żurku, przygotowanego przez Zespół Szkół w Boleszkowicach oraz ciast upieczonych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Gospodarski Krąg”. Ponadto nad strefą gastronomiczną czuwało Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Boleszkowicach, Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych z Wysokiej, KGW „Gospodarski Krąg” oraz OSP Namyślin.

Na zakończenie dnia wystąpiła gwiazda wieczoru - zespół „Budka Band”, wykonujący covery Budki Suflera oraz rozlosowano nagrody specjalne - dwa rowery. Następnie występ zespołu Explosion rozpoczął taneczną zabawę pod chmurką.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, instytucjom, stowarzyszeniom, firmom oraz osobom, które pomogły w organizacji II Jarmarku Boleszkowickiego oraz Dożynek Powiatowych.

 

                                                                                                                       Justyna Woroniak

podinspektor ds. Promocji, Oświaty

i Funduszy Pomocowych

Galeria

czytaj więcej...

« poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 420   następne »
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia